Mass Makina Sanayii A.Ş
x
Bantlı Konveyör

Bantlı Konveyörler Madencilik, Çimento, Demir Çelik, Liman ve benzer tesislerde dökme malzemelerin naklinde ucuz, verimli, bakım ve kontrolünün kolay olması nedeniyle en geniş uygulama alanı bulmuş taşıma sistemleridir.

Bantlı konveyörler dökme malzemelerin yanında birim yüklerin taşınmasında da yaygın olarak kullanılır...

Başlıca Avantajları

Taşıma kapasitesi: Düşük kapasitelerden 10.000 m3/saat kapasiteye kadar kesintisiz olarak malzeme taşınabilir.

Güzergah adaptasyonu: Yükleme ile boşaltma bölgesi arasındaki en kısa yoldan, olası engeller kolay ve ekonomikolarak aşılarak taşıyabilme özelliğine sahiptir.

Stoklama özelliği: Stokollerde yığıcı ve kazıyıcı sistemleri ile uyumlu olarak çalışabilir.


Proses kontrolü: Bantlı konveyörler proses açısından dozajlama, tartım, metal ayırma gibi gerekli kontroller için uygundur.

 

Güzergah adaptasyonu: Yükleme ile boşaltma bölgesi arasındaki en kısa yoldan, olası engeller kolay ve ekonomik olarak aşılarak taşıyabilme özelliğine sahiptir. 

 

Stoklama özelliği: Stokholler de yığıcı ve kazıyıcı sistemleri ile uyumlu olarak çalışabilir. 

 

Proses kontrolü: Bantlı konveyörler proses açısından dozajlama, tartım, metal ayırma gibi gerekli kontroller için uygundur.

 

Çevre Faktörü: Bantlı konveyörler sessiz çalışırlar, taşıma bölgesinde çevre kirliliğine sebep olmazlar. Ancak döküş noktalarında tozsuzlaştırılması gerekir.

 

Emniyetli Çalışma: Bantlı konveyörlerin çalıştırılmaları ve bakımı az sayıda personelle güvenli bir şekilde yapılabilir. Hat boyunca halatlı acil durdurmalar, kuyruk tamburunda devir bekçisi, döküş noktasında tıkanmalar için seviye ölçüm cihazları sayesinde ve bant kaydı şalterleri ile maksimum güvenlik sağlanabilir.

 

Enerji maliyeti: Bantlı konveyörlerde taşınan malzemenin ton başına taşıma maliyeti,zincirli konveyör gibi yüksek sürtünmeli veya pnomatik sistemlere göre çok düşüktür.

 

Bakım Maliyeti: Bantlı konveyör üzerindeki parçalar alternatiflerine göre küçük olduğundan bakımı kolaydır. Yedek parça ihtiyacı çeşit ve miktar olarak çok az olup ucuza ve kısa zamanda temin edilir.

 

Bantlı konveyörler kullanım yerlerine göre düz ve eğimli olabilirler. Tahrik ve gergi tertibatlarına göre değişik uygulama alanları vardır.


Diğer Fotoğraflar

Bantlı Konveyör - Referanslar
Bantlı Konveyör